top of page

Taniec

Przybliżamy Wam pojęcia związane z tańcem turniejowym. Macie tutaj, w jednym miejscu wszystkie definicje i hasła, z jakimi spotkacie się na treningach i turniejach tanecznych.

  • taniec towarzyski

​Taniec towarzyski to taniec wykonywany w parze, w której to mężczyzna prowadzi kobietę. Taniec towarzyski turniejowy obejmuje style tańca wykonywane na zawodach i turniejach tanecznych. W ramach turniejowego tańca towarzyskiego wyróżniamy tańce standardowe i latynoamerykańskie. Taniec towarzyski jest dyscypliną sportową od początku XX wieku. Pierwszy turniej odbył się we Francji w 1907 roku.

  • tańce standardowe

To te tańce towarzyskie, w których obowiązuje charakterystyczny, klasyczny ubiór: partner we fraku i lakierkach, partnerka w długiej, rozłożystej sukni i pantoflach na obcasie. Są to tańce dostojne i eleganckie. W skład tej grupy wchodzą: walc wiedeński, walc angielski, tango, quickstep i fokstrot.​

  • tańce latynoamerykańskie

Tańce latynoamerykańskie są najczęściej szybkie, dynamiczne, o wyrazistej muzyce. Ważne są w nich zmysłowe ruchy bioder i całego ciała. Do tych tańców ubiór jest inny niż do tańców standardowych. Partner nie musi mieć fraka, ale kolor jego stroju powinien współgrać ze strojem partnerki. Para tańczy w butach na obcasie.​

  • turnieje i klasy taneczne tańca towarzyskiego

Na turniejach tanecznych tancerze rywalizują w kilku kategoriach/grupach: rekreacyjnej, sportowej, hobby i seniorów. W każdej grupie jest podział na kilka kategorii wiekowych i klasy taneczne. Na turniejach tańca towarzyskiego organizowanych przez PTT (Polskie Towarzystwo Taneczne) wszystkie kategorie oceniane są oddzielnie. Uczestniczący w turnieju tancerze osobno tańczą tańce latynoamerykańskie i tańce standardowe. Do klasy tanecznej G uczestnicy turniejów tańczą 2 tańce standardowe (walca angielskiego i quickstepa) oraz dwa latynoamerykańskie (cha-chę i jive'a). Po awansie do klasy tanecznej G tancerze turniejowi dodatkowo tańczą sambę (taniec latynoamerykański) oraz walca wiedeńskiego (taniec standardowy).  Awansując do klasy tanecznej E tancerze muszą w turnieju zatańczyć już po 4 tańce standardowe i latynoamerykańskie, dochodzą tu tango i rumba. Natomiast od klasy tanecznej D obowiązują tancerzy kolejne 2 tańce: foxtrot i pasodoble, czyli wszystkie turniejowe tańce standardowe i latynoamerykańskie. Uzyskanie wyższej klasy tanecznej następuje niezależnie od siebie w obu stylach (latynoamerykańskim i standarodwym) dopiero od klasy D (w kategorii seniorów - w każdej klasie). W niższych klasach (H, G, F, E) tancerze startują w kombinacjach 8-miu, 6-ciu lub 4-ech tańców w zależności od klasy tanecznej.

Dokładne przepisy i zasady przeprowadzania turniejów można znaleźć na stronie www.taniec.pl 

tańce-standardowe-szkola-tanca-jedynka-lodz-widzew
jedynka-latynoamerykanskie-taniec.jpeg
Kuba i Daria 7.jpeg
tlo_edited.jpg
bottom of page